Vitamín C – kráľ medzi vitamínmi
Vitamín C je jeden z najznámejších vitamínov vôbec. Zatiaľ čo väčšina živočíchov si dokáže vytvoriť vitamín C sama, človek je odkázaný na externý príjem. Najviac vitamínov C sa nachádza v šípkach. Vitamín C prispieva k normálnej funkcii imunitného systému, rýchlo stimuluje obranyschopnosť a ochranu buniek pred oxidačným stresom.
Vitamíny skupiny B, t.j. B-komplex
B-komplex je súhrnné označenie pre všetky vitamíny skupiny B (teda B1 až B12). Pre imunitu sú významné predovšetkým vitamíny B6 a B12 – pyridoxín a kobalamín. Oba tieto vitamíny totiž prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému a zároveň posilňujú prirodzený činnosť nervovej sústavy. Hlavným zdrojom béčka sú kvasnice, mäso, syry, celozrnné obilniny, strukoviny a orechy.
Echinacea purpurea alebo Echinacea purpurová
Echinacea purpurea je snáď najznámejšia rastlina, ktorá prispieva k správnej obranyschopnosti organizmu. Podporuje imunitu v dobe prechladnutia a prirodzenou ochrany horných dýchacích ciest.
Hliva ustricová má skvelú chuť aj blahodarné účinky
Hliva ustricová (latinsky Pleurotus ostreatus) je jedlá huba, ktorá rastie od konca leta až do zimy na kmeňoch stromov. Vo svojom tkanive obsahuje aminokyseliny, vitamíny skupiny B a minerály. Ďalej je veľmi bohatým zdrojom účinných prírodných látok – tzv. beta-glukánov. Obsahuje obe hlavné formy beta-glukanov, a to beta-1/3,1/4-D glukán, tak beta-1/3,1/6 glukán. Zmienky o hlive ustricovej boli najdené už v starých herbároch a spisoch zo 4.-5. storočia, v nich sa vtedy vyzdvihovali ich cenné účinky.
Vedcami aj verejnosťou obľúbená riasa chlorelly
Chlorella je sladkovodná jednobunková riasa, ktorú ako prvý popísal v roku 1890 holanský botanik a mikrológ M. W. Beijerinck. Ide o jednobunkový organizmus, ktorý poskytuje svoju užívateľovi esenciálne živiny, vitamíny, minerály a stopové prvky. Veľmi známa je hlavne pre svoj obsah nukleotídov a oligopeptidov, ktoré sa prirodzene nachádzajú v bunkách živých organizmov.
Rakytník a 100% olej z neho
Len ťažko by ste hľadali tak mnostrannú rastlinu, akou je rakytník rešetliakový. Pôvodne k nám prišiel z Ruska, kde sa mu hovorilo Sibírsky zázrak alebo Citrónik severu. Prečo? Obsahuje totiž oveľa viac vitamínu C ako citrusové plody. Veľmi obľúbený je olej z tejto rastliny. Ide totiž o látku, ktorá je z rakytníku najcennejšia. Má tmavo oranžovú farbu a charakteristickú chuť a vôňu. Rakytníkový olej kraľuje komplexu veľmi dôležitých vitamínov a biologicky aktívnych látok – obsahuje flavonoidy, provitamín D, vitamíny A, E a K, minerálne soli, organické kyseliny a nenasýtené mastné kyseliny.
Jód = základ nášho jedálnička
Jód je dôležitým biogénnym prvok, ktorý je veľmi vzácny, pretože sa v prírode vyskytuje iba v zlúčeninách. Verejnosti bol predstavený v roku 1811 francúzskym chemikom Bernardom Courtoisom. Jód má v našom jedálničku, a hlavne v jedálničku detí, nezastúpiteľnú úlohu. Prispieva mimo iné k prirodzenému energetickému metabolizmu, k normálnej činnosti nervovej sústavy a hlavne normálnemu rastu detí.
Neznámy známy selén
Tieto chemická látka bola ešte do nedávna známa predovšetkým vedcom z oblasti fyziky. Nie je však toľko známa, že je prospešná aj pre obyčajného človeka a predovšetkým pre jeho telo. Bolo preukázané, že selén prispieva k normálnej činnosti imunitného systému, k normálnej činnosti štítnej žľazy a k ochrane buniek pred oxidačným stresom.
Slnko a vitamín D3
Vitamín D3 je prirodzene sa vyskytujúca forma vitamínu D. Jeho hlavnou úlohou je udržiavať normálny stav kostí a zubov a rovnako prispieva k normálnemu vstrebávaniu vápnika a fosforu. Najlacnejšou a najjednoduchšou cestou, ako získať vitamín D3 do teba, je slnečné žiarenie. Načerpajte preto na jar a lete čo najviac slnka, aby malo vaše telo v zime z čoho čerpať.
Prírodné sladidlo Xylitol
Xylitol, tiež nazývaný ako brezový či drevný cukor, je prírodné sladidlo, ktoré sa nachádza v mnohých druhoch ovocia a zeleniny, hlavne v slivkách či jahodách. Táto látka sa rovnako vyskytuje prirodzene aj v ľudskom tele a má zhruba o 40 % menší kalorický obsah ako bežne dostupný cukor. Xylitol má funkciu nie len sladidla, ale tiež stabilizátora, zvlhčovadla alebo plnidla v nízkokalorických potravinách.
Čakanka je zdrojom inulínu
Inulín je rozpustná vláknina, nestraviteľná ľudskými enzýmami, napomáhajúca ľahkému a pohodlnému tráveniu. Prirodzene sa vyskytuje v mnohých potravinách, ako sú banány, pór, artičoky, špargľa, pšenica či cibuľa. Inulín je prírodný sacharid a pre praktické využitie sa získava z čakanky (latinsky Cychorium intibus). Pokiaľ teda chcete podporiť peristaltiku čriev, už viete kde hľadať.
Kúzelná bylinky – fenikel
Fenikel obyčajný je liečivá rastlina, ktorá rastie divoko v Stredomorí, z ktorej sa užívajú listy a plody. Tie sa používajú ako korenie k dochucovaniu slaných a sladkých pokrmov. Majú typickú vôňu a ľahko štipľavú, nasladlú chuť.